Jdi na obsah Jdi na menu
 


4. on-line schůzka

24. 4. 2020
Název CHKO v přesmyčce BOŇ ESKORT
 
Dnešní CHKO asi poznáte všichni, jen se podíváte na obrázky. Dokonce jsme do jeho části zavítali během dvou našich letních táborů. Tentokrát jeho nejcennější částí není les ani louky nebo hory, ale voda, řeky, rybníky a mokřady. Území patří k větším CHKO a je to téměř rovinatá krajina.
Hlavní řeka, která krajinu vytváří a napájí rybníky je také řekou vodáků. Je to řeka se stále ještě čistou vodou a neregulovaným tokem. V jejím okolí rostou hlavně lužní lesy, kde rostou rojovník bahenní odpuzující komáry, masožravé rosnatky nebo suchopýr. Roste tu i zakrslá borovice, které vyhovuje mokřadní půda.
Lužní lesy a rybníky jsou rájem zejména pro vodní ptáky. Najdete tu zvláštního kvakoše nočního jehož hlas připomíná kvákání žab, ale území je i oblíbeným hnízdištěm a lovištěm orla mořského. V této krajině žije i velmi nenápadný pták, snadno splývající s kůrou stromů - lelek lesní.
Na tomto území se těžil a mnohde ještě těží písek. Již vytěžené a opuštěné pískovny se stávají cenným přírodním územím. Mnohé jsou zatopené průzračnou vodou. 
V městě, které dalo celému CHKO jméno, jsou světoznámé lázně a zámek, který vlastnil ve středověku jeden z nejmocnějších šlechtických rodů v Čechách.
 
Otázky za body 
1. Název popisovaného CHKO
2. CHKO protéká i říčka, jejíž název je podle pohádkového živočicha, s kterým často bojovali princové. Jak se jmenuje?
3. V mokřadech tohoto CHKO se občas objevil i největší kopytník Evropy - jaký?
4. Potkat zde můžete i ledňáčka. Jací další dva ptáci si u nás dělají hnízda v norách?
5. Za prémiové 2 body můžeš vytvořit pohled CHKO nafotit a zaslat.
 
Rozluštíte i dnešní hádanky? (obrázky opět naleznete v galerii)
V galerii naleznete také fotografie z krmení divé zvěře, a to malého divočáka Zikmunda, mládě kuny a jedno z mláďat veverky.
 

Náhledy fotografií ze složky 4. on-line schůzka